Bir avukatın iş ahlâkı en önemli yetkinlik göstergesidir.

Davanız vekalet vereceğiniz avukat seçimine göre kazanılır ya da kaybedilir. Profesyonel meslek sahipleri maalesef aynı derecede yetenekli, etik veya yetkin değildir. İyi bir avukat tutmak her zaman kolay değildir.

  • Geri Dönüş Yapılmayan Telefon Görüşmeleri: Telefon görüşmelerine bir an önce geri dönmeyen avukat, diğer davalarla meşgul olabilir, davanıza nasıl devam edeceğinizden emin değilse konunuzu tamamen görmezden gelebilir.
  • Yanıtlanmayan E-Postalar: Yanıtlanmamış e-postalar avukatın davanızı almak için çok meşgul, stresli veyâ bunalmış olduğunu, davanızı önemsemediğini gösterir.
  • Kaçırılan Son Tarihler: Mahkeme başvuru tarihleri, davanıza ciddi zarar verebilir. Bir avukat sürekli olarak teslim tarihlerini kaçırırsa, ilişkiyi sonlandırmak ve yolunuza başka avukatla devam etmek en iyisidir.
  • Kötü Tutum: küçümseyici, iletişimsiz, kaba, sabırsız veya kötü bir tutum sergileyen bir insanla çalışmak zordur. Kötü bir avukat-müvekkil ilişkisi çatışma, gerginlik ve kötü niyet hatta zarar getirir.
  • Randevu Ayarlama Eksikliği: Son teslim tarihlerini karıştırmak ve birden fazla davayı öncelik sırasına koyamamak güvenilir ve organize bir çalışma ortaklığı sağlamaz.
  • Başarılı Sonuç Sözü: Bir avukat, dava ne kadar açık olursa olsun, müvekkiline kesin bir sonuç vaat etmemelidir.
  • Referans Vermeyi Reddetme: Önceki müvekkilleriyle konuşmanıza izin vermeyen avukat, sizin bilmenizi istemediği sorunlara sahiptir. Sonuçta mahkemeler çok özel olmadıkça kamuoyuna açıktır.

İyi bir avukat seçmek zor bir iştir. Sadece Alanya’da, 300’den fazla avukat bulunmaktadır. Çoğu insan hayatında sadece bir kere avukat görüşmesi yapar.

Tuttuğunuz avukatın sizin için ve yasal ihtiyaçlarınız için doğru olup olmadığını anlamanın basit yöntemleri vardır.

Arkadaşınız veya avukat olan bir aile üyeniz varsa, önce onunla konuşun.
Tanıdık avukat tavsiye almak için uygundur. İşin içinde olduklarından; öngörüleri, sonuçları, kimin umarsamaz olduğunu ve kimin iş biritici olduğunu bilirler. Tanıdık Avukat bulursanız; ihtiyacınız olan hukuk alanında tam deneyime sahip olmasa bile, genellikle ihtiyaçlarınızın ne olduğunu anlayacak ve size yol gösterecek seviyededir. Diğer avukatlara da avukatınızı sormak muhtemelen en iyi başlangıçtır.

Avukatlar müvekkilleri, hâkimler ve akranları tarafından değerlendirilir. Zamanla, avukatlar bir itibar geliştirir. Güven kazanmanın en iyi yolu, dürüstlük ahlakını korumakla olur.

Arkadaşlarınız bir avukatı övüyorsa, davanız hakkında o avukatla sohbet etmek için randevu almaya değer olabilir.

Kimlik bilgilerine ve başarılarına bakın.
Genç avukat hayatını okulda geçirmiştir ve çok yetenekli olmayabilir. Ancak, profesyonel yaşamlarında ciddi şekilde davranan hırslı insanlar sizin davanızı canla başla araştırıp kendi başarı hanesine yazdırma eğilimindedir.

Bazı avukatlar yasayı iş olarak görür. En iyi avukatlar yardıma ihtiyacı olan insanlara adalet sağlamak için merhamet duygularını rahatlıkla hissettirirler. İyi avukatlar müvekkillerine önem verir.
İlk görüşme sırasında avukatların davanın önemli gerçeklerini öğrenmek için birçok soru sormaları gerekir; iyi avukat cevapları dinleyip müşterinin endişelerini anladıklarını açıkça ifade eder.
Açık iletişim, saygı ve anlayış, avukatların müvekkilleriyle geliştirmeleri gereken uyumdur.
KENDİNİZİ RAHAT HİSSETTİĞİNİZ BİR AVUKAT SİZİN İÇİN EN İYİ AVUKAT OLACAKTIR.

Zor sorular sorun.
En iyi avukat zor soruları sever çünkü cevabı biliyordur. Samimiyetsiz biri ustalıkla konuyu değiştirebilir.

Avukat ne kadar az alanda uzmanlaşmışsa o kadar iyidir.
Avukatlar, deneyimleri veya bilgileri ne olursa olsun, herhangi bir hukuk alanında uygulama yapma hakkına sahiptir.
Bir avukatın; bir gün adam yaralama davasını üstlenmesi, ertesi gün şirketleri birleştirmesi, ardından vergi konusunda tavsiyelerde bulunulması ya da boşanma avukatı olması yasal hakkıdır. Bununla beraber çoğu iyi avukat, müvekkillerine, bazı hukuk alanları ile sınırlı çalıştığı konusunda açık sözlüdür. Ne yazık ki, bazıları o kadar titiz davranmaz.

Belirli bir alandaki uzmanlaşmadaki kasıt sağduyu meselesidir. “İnşaat” ta çalışan birinin şantiyede her şeyi yapabileceğini söylemek çok saçma olur. Elektrikçi mobilya işi yapmaz, mimarlar beton dökmez.

İyi bir aile hekimi temel rahatsızlıkları tedavi eder ve gerektiğinde hastasını uzmanlara yönlendirir. Mükemmel avukatlar da aynı şeyi yapar. Büyük şehirlerde daha fazla uzman bulunur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir