Boşanma davası, hayatını geri almak demektir! Başkalarının ne düşündüğü kimin umurunda! Kendi evlerinde olup bitenler konusunda asla dürüst olmayan, güçleri veya yetenekleri zayıf insanlar sizin başarma cesaretinizi gizlice kıskanıyor olabilirler. 

Boşanmak için doğru zaman mı? Boşanmaya karar vermeden önce kendinize sormanız gereken sorular nelerdir?

Boşanmayı mı düşünüyorsun? Sakin ol, derin bir nefes al; kalp kırıldığında aklımızı kullanalım.

Boşanmayı düşünmek: 

Her Evlilik inanılmaz derecede karmaşıktır, bu yüzden “boşanma zamanı geldi mi?” o kadar kolay değil. Kararınızı yönetecek bir dizi kural yoktur. Yapabileceğiniz tek şey kararınızı tam olarak değerlendirmek ve en rahat hissettiğiniz kararla devam etmektir.

En iyi çabalarınıza rağmen, büyük olasılıkla hala güçlü iç çatışma dönemleri yaşayacaksınız.

Boşanma konusunu ilk kez dile getiren sizseniz, bu konuda ‘haklı’ olduğunuzdan emin olmak için baskı hissedebilirsiniz. Sonuçta, karar çocuklarınızı, yaşam tarzınızı, ekonominizi, duygusal benliğinizi vb. etkiler.

Eşiniz boşanmayı önerdiyse, kendinizi kontrolden çıkmış hissedebilir ve kendinizi tanıdıklarınıza sarılmaya çalışırken bulabilirsiniz. Ve bazen kendinizi diğer kişinin başarısızlıklarının kurbanı olarak görürsünüz. Bu durumlarda, korku, öfke ve hayal kırıklığı devralır ve durumu nesnel olarak değerlendirmeyi zorlaştırır.

Boşanmanın zamanı gelebileceğini düşünüyorsanız veya eşiniz böyle düşünüyorsa, durumunuzu daha net görmek için atmanız gereken birkaç ilk adım vardır:

Eşinizle Konuşun

Evliliğinizde sorunlar hissettiğinizde, ailenizden ve arkadaşlarınızdan tavsiye almak cazip gelebilir. Ancak, eşiniz hakkında diğer insanlarla, özellikle de öfkeyle konuşmak, adil değildir. 

Eşinize fark ettiğiniz konular hakkında bilgi verin ve ona görüşlerini açıklama fırsatı verin. 

Başka Neler Olduğunu Düşünün

Çocuk sahibi olmak veya yeni bir şehre taşınmak gibi büyük yaşam değişiklikleri bir ilişki üzerinde baskı yaratabilir. Ancak bu baskılar, tutarlı ve rahat bir rutine dönüş yolunu bulduğunuzda genellikle geçicidir.

İlişkiniz hakkında yaşamı değiştiren kararlar vermeden önce şoktan kurtulmak için kendinize büyük bir değişim için zaman verin.

Profesyonel Yardım Alın

Boşanmaya karar vermek, evliliğinizi yürütmek için elinizden gelen her şeyi yaptığınızı bildiğinizde daha kolay hale gelir. Terapi yoluyla iletişim becerilerinizi geliştirmek, birbirinizin değerlerini ve motivasyonlarını keşfetmenize yardımcı olabilir.

Yüzleşin

İnsanlar umursamadıkları şeyler hakkında tartışmazlar; bu zaman kaybıdır. Eşinizle tartışmayı reddederseniz veya tam tersi ise, bu kötü bir işarettir. 

Zor soruların cevabını bulun

Nihai kararı vermek üzücü olabilir. İnsanlar bin kere aynı konuları konuştukça veya düşündükçe odaklanmayı kaybederler.

Durumunuzla ilgili aşağıdaki soruyu kendinize sorarak odağınızı yeniden kazanabilirsiniz:

  1. Hiç takım olarak hareket ettiniz mi? Bazı çiftler evlenmek için gerçekte ne gerektiğini öğrenmeden evlenirler. Eşinizle aynı çatı altında yaşayabilir ve tamamen farklı hayatlar yaşayabilirsiniz. İkinizden biri veya her ikiniz birbirinizin ihtiyaçlarını karşılamaktan ziyade kendi hedeflerinizle daha fazla ilgileniyorsa, boşanma doğru seçenek olabilir.
  2. Ona karşı hala hislerin var mı? Dürüst olmak gerekirse, eşiniz için hala güçlü hisleriniz olduğunu söyleyebilirseniz, ilişkinizi sona erdirmek yerine ilişkiniz üzerinde çalışmak için çaba harcamanız daha iyidir. Eşinize nasıl hissettiğinizi bildirin ve ilişkinizin nasıl geliştirilebileceğini tartışın.
  3. Boşanmak mı istiyorsun yoksa değişmesini mi umuyorsun? Gerçekten ne istediğini mi soruyorsun yoksa gerçek duygularını boşanma tehdidiyle mi koruyorsun?
  4. Karar, mantıklı bir değerlendirmeye mi yoksa tamamen duyguya mı dayanıyor? Hasarlı duygular çoğu zaman düzeltilebilir. Boşanmayı duygusal bir tepki olarak mı yoksa durumunuzu düşündüğünüz ve bunun ikiniz için en iyi seçenek olduğuna karar verdiğiniz için mi tartışıyorsunuz?
  5. Sorumlu ve duygusal olarak hazır mısınız? Odağınız intikama ya da boşanmadan ne elde edebileceğinize kaymaya başlarsa, süreç daha da acı verici olacaktır. Sadece haklarınıza, ihtiyaçlarınıza ve arzularınıza eşit olarak odaklanabilir ve çocuklarınızın ihtiyaçlarını ön planda tutabilirseniz boşanmaya hazırsınız.

Evliliğin Sona Erdiğine Dair İşaretler

Eşinizle olan durumu değerlendirdikten ve kendinize evliliğinizle ilgili zor soruları sorduktan sonra bile, hala çelişkili hissedebilirsiniz. Hala tek bedene uyan bir cevap olmasa da, aşağıdakilerden biriyle veya birkaçıyla özdeşleşirseniz, boşanmanın doğru seçim olduğunun iyi bir göstergesidir.

1. Yalnız kalmanın daha iyi olacağına inanıyorsunuz: bağımsız olmak takdire şayan, ancak eşinizi büyük yaşam kararlarına dahil etmek zorunda kalmamayı hayal ediyorsanız, o kişiyle evli kalmanın sizin (veya onun) yararına olup olmadığını düşünmelisiniz.

2. İhtiyaçlarınız karşılanmıyor: İdeal bir evlilikte, her iki kişi de herkesin ihtiyaç duyduğu şeyi almasını sağlamak için bir ekip olarak çalışır. İlişkinizin tek taraflı hale geldiğini veya ikinizin de birbirinize karşı düşünceli olmadığını düşünüyorsanız, bu birlikte olmamanız gerektiğinin bir işareti olabilir.

Ancak, ilişkiyi sonlandırmaya karar vermeden önce ihtiyaçlarınızı eşinize ifade ettiğinizden emin olun. Umursamıyorlar gibi görünebilir ama beklentilerinizi gerçekten bilmiyor olabilirler.

3. Sadece bir nedenden dolayı kalıyorsunuz: çocuklarınız, Yalnız kalma korkusu (ya da yeni biriyle), finans ya da başkalarının ne söyleyeceği konusunda endişe olabilir, ancak sizinle nihai bir karar vermek arasında sadece bir çürük mazeret varsa, boşanmanın doğru seçim olabileceğinin iyi bir göstergesidir.

Mutlu olduğunuzda çocuklarınızın daha mutlu olacağını, geleceğin kimseye garanti edilmediğini (ve tek başına ya da başka biriyle daha iyi olabileceğini), finansın müzakere edilebileceğini ve çözülebileceğini ve insanların sadece dedikodu yapacağını bilin.ilgisini kaybetmeden çok önce.

4. Her şeyi denediniz ve hala işe yaramasını sağlayamıyorsunuz: evliliğiniz işleri yoluna koymak için her türlü girişimi hak ediyor, ancak aklınıza gelebilecek her şeye dürüst bir çaba gösterdiyseniz (bir şeyler konuşmak, danışmanlık yapmak vb.).) ve hiçbir şey işe yaramıyor, boşanma davası açmanın zamanının gelebileceğinin bir işareti.

5. Kaybedince de güven ve itibar içinde ol:

Nasıl olduğu önemli değil, dürüstçe eşinize güvenmediğinizi veya saygı duymadığınızı söyleyebilirseniz, bu ondan uzaklaşma zamanının geldiğinin önemli bir göstergesidir.

Ancak, bu saygı ve güven kaybının hayali ihlallere dayanmadığından emin olun. Eşinizle konuşun ve onlara, onlar hakkında bu kadar farklı hissetmenize neden olan şeyleri açıklama fırsatı verin. 

6. Suistimal ediliyorsunuz: eşiniz size hakaret eder, değersiz olduğunuzu söylerse, sizi sevdiklerinizden ayrı tutmaya çalışırsa veya herhangi bir nedenle fiziki şiddette bulunursa, işleri yoluna koymaya çalışmak zorunda hissetmeyin. Desteğe ihtiyacınız olursa, durumdan kurtulmak için yardım için KADES Destek Hattını arayın.

Boşanma Davası için Neler Gerekli?

Boşanma-kararı-Boşanma-Avukatı

Acele Etmeyin

Boşanmanızı mümkün olduğunca çabuk bitirmek ve hayatınıza devam etmek için bir cazibe olabilir. Ayrıca, daha sonra pişman olacağınız kararlar almanıza da yol açar.

Hukuki Destek Alın Ve Hedefler Belirleyin

Sürecin her aşaması için neler bekleyeceğiniz ve nelere hakkınız olduğu hakkında olabildiğince fazla bilgi edinin.

Şu anda, eşinizin haklarıyla ilgili olarak boşanmadan sonra hayatınızın ideal olarak nasıl görüneceğine dair zihinsel bir imaj oluşturmanız gerekecektir. Birçok şey için düşünmeniz gerekir; Örneğin:

  • Mülkiyet dağılımı (varlık/yükümlülükler)
  • Çocuk velayeti ve ebeveynlik süresi
  • Nafaka / Bakım
  • Emeklilik

Duygusal Engellere Hazır Olun

İster boşanmanız isteniyor olun, ister bunu isteyen siz olun, süreç boyunca farklı zamanlarda incinmiş, kafası karışmış, suçlu, kızgın veya hatta rahatlama hissetmeyi bekleyebilirsiniz.

Duygusal bir mayın tarlasına giriyorsunuz ve tüm olumsuz duygulardan kaçınmak imkansız. Bunu başarmak için ihtiyacınız olan duygusal desteği almak için güvendiğiniz boşanma avukatı ile görüşün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir