Türk vatandaşlığı için konut satın alma programına göre, yabancı uyruklular askeri bölgeler dışında Türkiye’nin herhangi bir yerinde mülk satın almakta serbesttirler. Eylül 2018 den beri Türkiye’de 250 bin dolara gayrimenkul alan yabancılar ve aileleri Türk vatandaşı olabiliyor. Gayrimenkul ve inşaat sektörünün oldukça canlı olduğu bir ülke olan Türkiye’de gayrimenkul sahibi olmak çok iyi bir yatırım yöntemidir.

Türkiye’de ev sahibi olmanın avantajları

Türkiye’de ev satın alan yabancılara Türk vatandaşlığı veriliyor.

Bir ev satın almak için vatandaşlık, Türkiye’de en az 250 bin dolara gayrimenkul satın alan yabancılar içindir. Yabancının kendisi ve ailesi altı ay içinde Türk vatandaşlığı hakkına sahip olacaktır. Yani Türkiye’de gayrimenkul satın alarak hem karlı bir yatırım yapabilir hem de Türk vatandaşı olabilirsiniz. Hizmetlerimize bakınız; Türk vatandaşlığı danışmanlığı.

Ayrıca 250 bin $ ve üzeri mülk satın alarak kendiniz ve aileniz için 3 yıl oturma izni alabilir ve Satın aldığınız mülkte 5 yıl kesintisiz olarak Türkiye’de yaşıyorsanız Türk vatandaşlığına başvurma hakkınız olacaktır. Not: 5 yıl içinde Türkiye dışında sadece 1 yıl kalabilirsiniz, buradaki amaç yabancının Türkiye’de yaşamasıdır.

TÜRKİYE’DE gayrimenkul SATIN alan YABANCILAR İÇİN OTURMA İZNİ ALMAK KOLAYDIR.

Türkiye’de mülk satın alan yabancılar, belirli sürelerde uzatılmak kaydıyla oturma izni alabilir, aileleri için de oturma izni alma hakkına sahiptir. Bu oturma izni ile yabancıların çocukları Türkiye’de eğitim alabilirler. Oturma izni olan yabancıların iş bulması daha kolaydır ve şirketlerin çalışma izni alması daha kolaydır.

Türkiye’de mülk satın almak için ne yapmalı?

Yabancı uyruklular Konut, ofis, arsa, tarla vb. gayrimenkulleri satın alabilirler. Türkiye’de Kanunda belirtilen kısıtlamalara riayet etmeleri şartıyla. Yabancı uyruklu kişi arsa veya tarla satın alacaksa, o arsa veya tarla üzerine yapılacak binanın türü hakkında 2 yıl içinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bilgi vermekle yükümlüdür.

Yabancılar için mülk satın almadaki kısıtlamalar nelerdir?

İlgili Kanun uyarınca, yabancılar tarafından mülk satın almak için aşağıdaki kısıtlamalar uygulanır:

Yabancı uyruklu bir kişi Türkiye’de toplam 30 hektardan fazla gayrimenkul satın alabilir.
Yabancı bir ülke Askeri Yasak Bölgeler ve güvenlik bölgelerinde mülk satın alamaz. Bu bölgelerde mülk kiralamak ancak özel izinle mümkündür.
Yabancı gerçek kişiler, özel mülkiyetin bulunduğu ilçenin toplam alanının %10’una kadar mülk satın alabilirler.
Yasal mercilerce satın alma amacına uygun olarak kullanılmayacakları belirlenen gayrimenkuller ile inşaat yapılması için satın alınmış olmalarına rağmen 2 yıl içinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bildirilmeyen gayrimenkuller resmi mercilerce sarılmaya tabi tutulabilir.
Kendi ülkelerinde yasalara uygun olarak kurulmuş tüzel kişiliğe sahip şirketler için yukarıda belirtilen kısıtlamalar geçerli olmayacaktır.

Türkiye’de Mülk satın almak için izlenecek prosedür nedir?

Tapu Müdürlüğüne ön başvuru yapılmalıdır. Ön başvuru için bir sıra numarası alınması gerekmektedir. Bunun için 181’i arayabilir veya şu adresten başvuru yapabilirsiniz randevu.tkgm

Ön başvurunun ardından, satıcı ile alıcı arasındaki transfer işlemleri için bir tarih belirlenir.

Belirlenen gün içinde hazırlanacak aşağıdaki belgeler:

  • Mülkün tapusu
  • Mülkü satın alacak yabancının pasaportu ve pasaport fotokopisi (pasaportun Türkçe tercümesi gerekebilir)
  • İlgili belediyeden temin edilecek “Gayrimenkul değer beyan belgesi”
  • Ev, ofis vb. binalar için zorunlu deprem sigortası poliçesi.
  • Satıcının 1 fotoğrafı, alıcının 2 fotoğrafı
  • Satın alan yabancı Türkçe konuşamıyorsa yeminli tercüman
  • Devir işlemi yurtdışında hazırlanmış bir vekaletname ile gerçekleştirilirse, vekaletnamenin aslı veya onaylı sureti (vekaletnamenin Türkçe tercümesi gereklidir).

Mülk üzerinde ipotek, haciz vb.gibi herhangi bir kısıtlama olup olmadığını öğrenin!

Tapu Müdürlüğünden gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Türkiye’de mülk satın almak için oturma izni gerekli değildir.

Gayrimenkul satın alma konusunda uzmanlaşmış profesyonel danışmanlık şirketleri ile çalışmak her zaman alıcı lehine olacaktır. Bu nedenle gayrimenkul satın alma konusunda uzmanlaşmış danışmanlık şirketlerinden yardım almanızı öneririz. Bu konuda özel Danışmanlık hizmeti sunmaktayız, bizi arayın.

2 Comments

  1. Merhaba trafik cezasına itirazda bulundum ve red aldım. Şimdi ise bu karara itirazda bulunmak istiyorum bunun icin ne yapmam gerekiyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir