Kades, aile içi şiddet

Aile içi şiddet, bir eşin veya akrabanın, öncelikle aile içinde diğerine tekrar tekrar şiddet göstermesidir. Aile-ev içi ilişkiler, evlilik ve aile ilişkisi içinde olan, birlikte yaşayan veya eski eşler arasındaki ilişkilerdir. Örneğin, karı-koca, oda arkadaşı, erkek kardeş, baba-oğul, baba-kız vb.
Aile içi şiddet 4 tipte ifade edilebilir:
1. Fiziksel şiddet – fiziksel güç ve fiziksel acı kullanarak sağlığa kasıtlı zarar verme;
2. Psikolojik şiddet, sindirme, tehdit, hakaret, eleştiri, kınama ve benzeri yollarla bir kişinin duyguları veya ruhu üzerinde bir etki biçimidir;
3. Cinsel saldırı – herhangi bir zorla cinsel eylem veya başka bir kişinin cinselliğinin kullanılması;
4. Ekonomik şiddet – fiziksel ve / veya ruhsal sağlık sorunlarına neden olabilen, bir kadın tarafından veya kanunen onun nedeniyle kazanılan para ve diğer maddi kaynakların (barınma, yiyecek, giyim) kullanımı üzerindeki denetim.
Şiddete karşı korumaya ilişkin tüm hükümler “kadın” olarak etiketlense de, erkekler de bazen aile içi şiddetten etkilenmektedir. Kadınlar polis teşkilatının kadınları şiddetten koruma destek uygulaması KADES ile ihbarda bulunabilir. Hak ihlalleri, boşanma danışmanlığı, mülkiyet sorunları vb. hakkında bilgi alabilir.
Adli sorunlarınızla ilgili olarak iletişime geçebilirsiniz.

Bu, ailede meydana gelen herhangi bir şiddettir; Birbirleriyle ilişkili olarak eşler, çocuklarla ilgili olarak ebeveynler, ebeveynlerle ilgili olarak çocuklar. Dayak, hakaretler, hafif ve ciddi zarar, Aile içi saldırganlık da bir tür aile içi şiddettir.
Aile içi şiddet mağdurlarının sosyal yardıma ihtiyaçları vardır. Ruh hali çabucak tutum değişikliği ile çözülmez. Mağdurlar çoğunlukla savunma haklarını ileri sürme şansına sahip değiller. Aile içi şiddete her zaman psikolojik sorunlar, öz-değer duygusunda bir azalma, kendine olan inancının ve kişinin gücünün bozulması ve hatta mağdurun kendini suçlaması eşlik eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir