Vasiyet Yazmak

Yeni 50 Sterlin Banknot Rengarenk

50 sterlinlik banknotun yeni bir yüzü var! Dünya çapında ünlü bir İngiliz matematikçi olan Alan Turing, 23 Haziran’dan itibaren 109. doğum gününde yeni 50 pound parasında görünecek!

Yaygın olarak yapay zekanın babası olarak kabul edilen Turing, 1954’te ölmesine rağmen, mirası günlük hayatımızda önemli bir rol oynamaktadır. 24 yaşında, matematiksel algoritmalar için bir dizi kural veya “kanıt” olan “Turing kanıtı” nı yayınladı ve bu da yazar tipi “bilgisayar makineleri” nin geliştirilmesine yol açtı.

İkinci Dünya Savaşı sırasında, Müttefiklerin Savaşı kısaltmak ve hayat kurtarmak için çok önemli olarak kabul edilen Enigma makinesi ile Alman deniz mesajlarını okuma çabalarını hızlandırmaya yardımcı oldu.

#TheNew50 banknot, küresel olarak sembolize ettiği LGBTQ+ değerlerini kutlarken bilimsel dehasını onurlandırıyor

Bu, Olacakların Sadece Önsezisi ve Geleceğin Sadece Gölgesi

Alan Turing, Kıyameti mi Öngördü?

This Is Only a Foretaste of What Is To Come, and Only the Shadow of What Is Going To Be

Turing

Kod kırıcı Alan Turing, bilgisayar biliminde önemli bir figür ve yapay zeka alanında bir öncüydü. 2021’de Turing’in portresi, İngiltere Merkez Bankası’ndan yeni çıkarılan 50 sterlinlik banknotlarda görünecek. 

Alıntı Araştırmacı: Haziran 1949’da Londra’dan “The Times”, hiperbolik olarak “mekanik zihin” olarak adlandırılan bir elektronik hesap makinesi inşa eden bir Manchester Üniversitesi projesi hakkında bir makale yayınladı. Bu ilk bilgisayar cihazı, uzunluğu ve karmaşıklığı nedeniyle şimdiye kadar imkansız olan bir hesaplamayı gerçekleştirebiliyordu. Turing’in yorumu hem heyecan verici hem de uğursuzdu. Kalın surat, yaklaşan banknotta görünecek teklifi vurgulamak için kullanılır: 

” Bu sadece gelecek olanın bir ön tadı, ve sadece olacak olanın gölgesi. Yeteneklerini gerçekten anlamadan önce makineyle ilgili biraz deneyime sahip olmamız gerekiyor. Yeni olasılıklara yerleşmemiz yıllar alabilir, ancak neden normalde insan aklının kapsadığı alanlardan hiçbirine girmemesi ve sonunda eşit şartlarda rekabet etmemesi gerektiğini anlamıyorum. “

Turing

Turing ayrıca projenin önemli bir gelecek hedefini de özetledi:

Araştırmaları, bir makinenin yapabileceği entelektüel faaliyetin derecesini ve kendisi için ne ölçüde düşünebileceğini bulmaya yönelik olacaktı.

Turing

Temmuz 2019’da “The New York Times”, yakında çıkacak olan 50 sterlinlik banknot hakkında bir makale yayınladı ve beraberindeki resim, alıntıyı gösteren “Alan Turing Banknot Konsepti” ni tasvir etti.

Sonuç olarak Alan Turing, 1949 tarihli makalede yaptığı açıklamalardan ötürü övgüyü hak ediyor. 1954’te öldü; bu nedenle, 20. yüzyılın geri kalanında ve 21. yüzyılın başında bilgisayar biliminde elde edilen kayda değer ilerlemeyi hiç görmedi.

Notlar:

  1. 1949 11 Haziran, The Times of London Gale Dijital Arşivi
  2. 2019 Temmuz 15, New York Times (Çevrimiçi), İngiltere’nin 50 £ ‘luk Notu, Amie Tsang, New York’tan Bilgisayar Öncü Alan Turing’i Onurlandırak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir