Avukat Gönenç Gürkaynak: Genç Avukatlara Tavsiyeler

Türkiye’de beş farklı üniversitede binlerce öğrenci yetiştirmiş hukuk hocası Avukat Gönenç Gürkaynak, İstanbul’da uluslararası bir hukuk bürosunun kurucu ve yönetici ortağıdır.

İyi avukat nasıl olur?

1. Hukuk eğitimini eleştirme ve “gerçek hayatta” ile başlayan cümleleri kullanma alışkanlığınız varsa, bunu yapmayı bırakın. Okulda ne kadar hukuk öğrendiğiniz ve hukuku nasıl öğrendiğiniz önemlidir. Hukuk eğitimindeki eksiklikleri gidermenin yolu sızlanmak değil, konuların kaynağına inip devamını okumaktır. Hukuk bilgisi eksiği hakkına sahip olduğunuz son gün mezuniyet gününüzdür. O güne iyi hazırlanın.

2. Kendinizi iyi tanıyarak ve kendinize karşı dürüst olarak çalışma hayatınıza nereden adım atacağınızı belirleyin. Çok sayıda dosya gördükçe ve yük aldıkça gelişen insanlardan biriyseniz, buna göre bir ofis seçin. Kendinizi “çalışmak için mi yaşıyoruz yoksa yaşamak için mi çalışıyoruz” tartışmasına hızla düştüğünüzü görebiliyorsanız, hızınıza uygun profesyonel bir ev bulun. Bunda gerçek yok. Senin için neyin doğru olduğunu sadece sen bilebilirsin. Bir yandan Kaliforniya, diğer yandan Japonya ile çalışan bir ofiste çalışmaya başlamak ve uykusuz kaldığınızdan şikayet etmek ya da bir yıl fotokopi çekeceğiniz bir ofise katılmak ve gelişemeyeceğinizden yakınmak sizi gerçek potansiyelinize geliştirmeyecektir. Kendi ritminize uygun ortamı, sizin için doğru ortamı seçin. “Başkaları yapabiliyorsa ben de yapabilirim” veya “Bu yaşta çalışmayacağım, ne zaman çalışacağım?” Kendinize dürüstçe bakın ve önerilen çalışma hızını dikkatlice araştırın. Düşündüğünüz ofiste çalışan kişilerden bilgi alın. Sorun. Kendiniz inceleme hakkını alın. Çalışmaya başladığınız andaki değerinizi takdir edin ve iş hedeflerinizi koruyun.

3. Hukuku ve avukatları eleştirenlere boyun eğmeyin. Hukuk ve avukatların daha kötü olabileceğini bildiğiniz için hukuk kavramının ve hukukçu grubunun erdemlerine inanın. Mesleğinizin sahipliğini alın. Baronunuza çaba gösterin. Önünüzde “avukat şakası” yapacak olan adam iki kez düşünmelidir. Bir meslektaşınıza en ufak bir kötü muameleye, mesleki alanınızın en ufak bir ihlaline, mesleğin onurunu kirleten en ufak bir uygulamaya veya bir meslektaşınızı aşağılayan en ufak bir imaya tahammül etmeyin. Mesleğinizin en onurlu meslek olduğunu ve kusursuz yaparsa hakları savunandan daha kabul edilebilir bir insan olamayacağını iliklerinizde hissedin. Dayanışma içinde hareket etmezseniz, bu duygularla donanırsanız, yalnız bir yolculukta ekşi ve yıpranmış bir yolcu olacaksınız.

4. En ufak bir etik olmayan uygulamayı bile gördüğünüzde tepkinizi verin. Kendini kaptırma. O yöne gitme. Gittiğinizi fark ederseniz, ‘gitti, yana doğru gidecek’ demeyin. Hemen geri gel. Etik konularda sürüklenmenize izin vermeyin. Tetikte ol. Sevmediğiniz şeyi bir görev veya gerçeklik olarak sunan herkesten uzak durun. Staj yaptığınız veya çalıştığınız yerin “gerçek hayatın kuralı budur” tavrıyla bu konulara yatkın olması bekleniyorsa hemen o yeri terk edin ve tüm hukuk çevrenizi buna karşı uyarın. Bu konularda şakaların yapıldığı bir yerde olduğunuzu fark ederseniz yine istek beklemeden mekanı terk edin. Değerli olan sensin. Saf bir itibara sahip olan sensin. Bunun olmasına izin verme.

5. Avukat olacaksanız ve uluslararası alanda çalışmak istiyorsanız, ingilizcenin ne kadar gerekli olduğu konusunda kimse kafanızı karıştırmamalıdır. İyi ingilizce ”çok” önemlidir. Başka bir yabancı dil biliyorsanız, ne kadar şanslısınız. Bir dil, bir kişi. Ancak, mükemmel ingilizceniz yoksa, yol yakınken bunun için sahip olduğunuz kaynakları seferber edin. Amacınızı yanlış yönlendirenlerin bahanelerini ve açıklamalarını “ingilizce de iyi olur elbette” gibi cümlelerle dinlemeyin.” İyi ingilizce ”çok” önemlidir. Sizi başkalarının söylediklerini tekrarlamaktan kurtaracak ve size bir kaynak sağlayacak olan da budur ve Türkiye’de hala kolay bulunamayan müşteri ile sağlıklı iletişim kurmanızı sağlayacak olan da budur.

6. Meyve ver. “Burası benim yerim mi?” Söyleme. Çaba göster. Taşlanma riskini göze al. Taşlandığınızda bile, sizi yeni meyveler vermeye teşvik edecek gerçek arkadaşlarınız olsun. Üniversitedeki arkadaşlıklarını takdir et. Hem o arkadaşlarınızı hem de yol boyunca edindiğiniz arkadaşlarınızı sadık bir şekilde onurlandırın ve koruyun. Gerçek dostunuz olduğunu bildiğiniz insanların sözlerini her zaman dinlemeseniz bile, söylediklerini her zaman dikkatlice dinleyin.

7. Profesörlerinize ve rol model olarak aldığınız avukatlara bakın, onların bir zamanlar sizin yaşınızda olduklarını ve oraya sıkı çalışma ve belirli bir yoldan ulaştıklarını bilerek. Bunu kendi gözünüzde efsanevi veya imkansız hale getirmeyin. Hangi yolları izlediklerini görün. Onların eksikliklerini ve onlar hakkında neyi sevdiğinizi gözlemleyin. Onların insani ve erişilebilir rol modelleri haline geldiklerini ve zamanınız geldiğinde bu eksikliklerin bir kısmının sizde kapanacağını, böylece gelecek neslin daha da ileri gidebileceğini izleyin.

8. Kendinizi diğer kişinin yerine koyma, dünyayı anlama, önyargılı kavramlardan kurtulma ve sizi rahatsız eden fikirleri anlama yeteneğini geliştirmek için bilinçli bir çaba gösterin. Sadece hukuka saplanmış, hukuk kitapları dışında kitap okumayan, merakı, coşkusu, hobisi ve kendine özgü çıkarları olmayan heteroseksüel bir insanın iyi bir avukat olması zordur. Bu cümlenin istisnası olmaya değil, çok yönlü bir insan olmaya çalışın.

9. Yurtdışında deneyim iyidir. Yüksek lisans veya Erasmus için olsa bile, fırsat bulduğunuzda yurtdışına çıkın ve deneyim kazanın. Yüksek lisans yapacaksanız, önce birkaç yıl çalışın ve kendinizi tanıyın. Beşinci sınıf üniversite öğrencisiymişsiniz gibi lisansüstü okula gitmeyin. Zihninizi açan, sizi sarsan, kalıplarınızı kıran ve ezberlemenizi değiştiren ortamlara ve deneyimlere talip olun. Bir kurs seçerken sizi şaşırtacak bazı kurslar ekleyin. “Seni tekrar görecek miyim?”, “savaş hukuku” veya “sinema ve hukuk” gibi dersleri seçin. İstediğinizi satın aldığınızda ve renklerinizi tamamladığınızda, ülkenize geri dönmeyi ve ülkenin bir ucundan yakalamayı düşünün.

10. Türkiye’den ayrılmayı bir başarı olarak görmeyin. Türkiye’nin çalışkan, çalışkan ve iyi eğitimli insanlara nasıl iyi davrandığına dair örnekleri inceleyin. Bunları da düşünün. Ezberden ve başkalarının hakikatinden kaçınarak, daha dolu, gerçek ve mutlu bir hayat yaşayabileceğiniz yeri içtenlikle kendiniz değerlendirin.

Gönenç Gürkaynak, 1976 Ankara doğumlu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden lisans derecesini aldıktan sonra 1998’de avukatlığa başladı ve Harvard Hukuk Fakültesi’nde yüksek lisansını tamamladı. İngiltere, Galler ve New York Barosu’na kayıtlı.

Twitter ve Google’ın avukatı olarak temsil etti.

Vikipedi’nin Türkiye’den erişim engelinin kaldırılması için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne açılan davada Wikimedia Vakfı’nın avukatıydı.

Acun Ilıca’nın “Avrupa Takımını satın alabilirim” sözüne tam bir cin fikirlilikle 2018’de Ilıcalı’nın vergi rekortmenleri listesinde 83., kendisinin ise 9. olduğunu öne sürerek -kendisinin bile- kulüp alamayacağını dile getirdi.

Hollanda’da 2015’te dünya çapında etkin siyasi liderler, iş dünyası, basın-yayın ve akademi çevrelerinin en önde gelen 150 ismin bir araya gelmesiyle yapılan özel Bilderberg Toplantıları’na katıldı.

2014’de vergi rekortmenleri listesinde onüçüncü, 2017 de onuncu 2018 ve 2019’da dokuzuncu oldu.
Avukat Gürkaynak, Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğretim görevlisidir. Avukat Serra Gürkaynak ile evli olan Gürkaynak bir erkek çocuk babasıdır. Aynı zamanda Malta vatandaşıdır.

Avukat Gönenç Gürkaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir