Ev Sahibi -Kiracı Davası için Arabuluculuk Şartı

Kira uyuşmazlıkları için dava açmadan önce arabuluculuk şartı var. 1 Eylül 2023’ten sonra ev sahibi- kiracı anlaşmazlıkları için arabuluculuğa başvurmadan dava açılamaz. Kiracı kirayı ödememiş ve kiralayan, kira parasını icra yoluyla almak için tahliye davası ise arabulucuya gitmeden açılabilir. Örneğin, kiralayan ihtiyaç nedeniyle tahliye davası açmadan önce arabuluculuğa başvuracaktır. Kira bedelinin belirlenmesi, intibak, diğer tahliye sebepleri, kiracının kiralanan mülkteki kusurlardan dolayı haklarını beyan etmesi vb. bu anlaşmazlıklarda öncelikle arabuluculuk aranacaktır.

HANGİ TARAF SÜRECİ BAŞLATIR?
Kim talepte bulunursa süreci başlatacaktır. Örneğin, ‘Oğlum Almanya’dan geliyor, evimden defol’ diyen ev sahibi, bu talebin karşılanmaması halinde önce arabuluculuğa başvuracak. Buradan bir sonuç alamazsa ihtiyaçtan dolayı tahliye davası açacaktır.

TARAFLAR BİR ARAYA GELECEK Mİ?
Taraflar veya vekilleri toplantıya arabulucunun önünde katılırlar. Elbette toplantıya gitmek zorunlu değildir. Eğer gitmezse, arabulucu “anlaşılamadı” yazan bir rapor hazırlar. Sonra dava devam ediyor.

ARABULUCUNUN KARARI BAĞLAYICI MIDIR?
“Arabulucu yargıç gibi bir karar vermez. Arabulucu, yalnızca anlaşmazlıktaki taraflar arasında bir anlaşmaya varmaya çalışır. Taraflar kabul ederse, bu yazılır. Arabulucu ve taraflar metni imzaladığında, taraflar artık bu metne uymak zorundadır. Taraflar arasında noter senedine benzer resmi bir anlaşma vardır. Anlaşmazlık dava açılmadan çözülür.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir