Ceza Davası ve Avukat Seçimi

İşiniz avukata düşünce, her zaman en iyisini ararsın. En iyi avukat ile yola çıkmak arzu edilir. Elbette, yapılacak en doğru şey bu. Soğan seçerken bile en iyisini seçmeye çalışırken, avukat tutarken elbette iyi sonuçlar almak isteriz. Uzmanlığı olan Avukat en kolay ve akılcı yöntem olmakla birlikte; Ülkemizde hukuk alanında herhangi bir uzmanlık bulunmamaktadır. Bu nedenle avukatlık yapan her meslektaş her alandan dava açabilir. Ülkemizde bunu engelleyen veya düzenleyen bir uygulama henüz bulunmamaktadır.

Öte yandan, onu en iyi avukat olarak tanımlamak ne kadar doğru? Hangi alanda en iyi avukatı arıyoruz? En iyi ceza avukatı mı? yoksa en iyi idare hukuku avukatı mı? Yoksa en iyi bilişim avukatı mı yoksa en iyi boşanma avukatı mı? İyi bir avukat, en çok arzu edilen avukatlık özelliklerinden biridir.

Bir avukat arıyorsanız mutlaka ön araştırma yapın. Aradığınız avukat hangi alanındaki bilgisi iyi?

Hukuk büromuz olarak ceza soruşturması, sorgulama, kovuşturma ve dava aşamalarında sorunsuz hizmet vermekteyiz.

Gözaltı ve sorgulama aşamasından tüm davanın Sulh Cezası, Asliye Ceza ve Ağır Ceza süreçlerini takip etmekteyiz. Konuyu en iyi şekilde anlayıp ve sizin için en iyi çözümü buluyoruz. Bu nedenle yargı aşamasında sizi en iyi savunacağını düşündüğünüz avukatı seçmeniz büyük önem taşımaktadır.

Sizin için en iyi yol olacağına inandığınız avukat ile çalışmak hukuki haklarınızı güvence altına alacaktır.

Hakkınızda ceza davası açılmış veya soruşturma başlatılmışsa, ceza avukatı seçerken nelere dikkat edilmesi gerekir?

Türkiye’nin “en iyi ceza avukatı” diye bir statü yok. Bir avukata böyle bir statü verebilecek bir kurum veya performans kontrolü yoktur. Peki her avukat ceza davalarını halledebilir mi? 

Ne yazık ki ülkemizde hukukta uzmanlaşma konusunda tıptakine benzer bir düzenleme bulunmamaktadır. 

Ciddi bir hukuki sorununuz olduğunda ve bir ceza avukatına ihtiyacınız olduğunda, tıptan farklı olarak her avukatın her davayı kabul etmesi, rekabetin ön planda olduğu bir durumla karşılaşacaksınız. Başka bir deyişle, tüm avukatların statüsü aynıdır. 

Özel okulların yaygınlaşmasıyla yüzlerce yeni hukuk fakültesinin açıldığı göz önüne alındığında, üniversite sınavında barajın geçilmesinin yeterli olduğu bir hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra usuli staj süresi sonunda avukatlık ruhsatı alan bir avukat daha ilk davasında  ömür boyu hapisle yargılanan SANIĞIN avukatı olabilir. Peki, daha önce hiç ameliyat olmamış yeni mezun bir doktor tarafından ameliyat edilen ilk hastalardan biri olmak ister misiniz? Ya da 30 yıl önceki bilgi ve tekniğiyle hem beyin ameliyatı hem de kalp ameliyatının yanı sıra jinekoloji, kemik hastalıkları, oftalmoloji, göğüs hastalıkları, pediatri, onkoloji vb. Yapan yaşlı mesleğinde 30 yıllık deneyime sahip bir doktor hayal edin. Uzman olduğunu söylüyor. Bu doktorun sizin için ciddi bir ameliyat yapmasını ister misiniz? (Ceza kural ve uygulamalarını kökten değiştiren ve 01.06.2005 tarihinde yürürlüğe giren Yeni Türk Ceza Kanunu, bugüne kadar yirmiden fazla kez değişmiş ve her yıl çeşitli önemli değişikliklere uğramıştır.)

Sizin için en doğru avukatı nasıl bulursunuz?

Sizi temsil edecek ceza avukatı, yargılandığınız veya şikayet ettiğiniz konu hakkında pratik deneyime ve güncel bilgiye sahip olmalı, mümkünse sadece ceza davalarıyla ilgilenmeli, ücret ve tutarı ne olursa olsun başka alanlarda çalışmama ilkesine sahip olmalıdır. Çünkü ceza davaları, tıpta beyin ameliyatı yapmak için gereken bilgi ve pratik deneyim ile aynı düzeyde hizmet kalitesi gerektirmektedir. Bir düşünceye göre, uygun bir ceza avukatı olan bir kişinin bir koltukta iki karpuz taşıması imkansızdır.

Sizi anlayabilecek, söylemek istediklerini size anlatabilecek, iletişim becerisi yüksek bir ceza avukatı seçmek yerinde olacaktır. Kendini müvekkiline dinletemeyen bir avukat mahkemeye, hakim ve savcıya, duruşmada veya dilekçelerde savunmanı layıkıyla ifade edemez. Yüz yüze görüşme sırasında bu konu hakkında net bir fikir edinebilirsiniz.

Ceza avukatı üstlendiği sorumluluğun ağırlığının farkında olmalı ve ona göre hareket etmeli, “biz hallederiz, sorun olmaz, merak etmeyin kesinlikle beraat edeceksiniz, bunlar basit suçlar, temyiz mahkemesi beraat ettirecek” gibi cümleler kullanmamalıdır. Kesinlikle bunu söyleyenlerden biri olmamalı. Sizin için doğru avukat, davanızın sonucuyla ilgili hiçbir garanti veya taahhütte bulunmayacak ve asla “Yarın dışarıdasınız, haftaya götüreceğim, ilk duruşmada sizi serbest bırakacağım” (mahkuma atıfta bulunarak) gibi cümleler kullanmayacaktır. İş bulmak için vekaletnamesi olmamasına rağmen sizinle görüşmek için hapishaneye asla gelmeyecek. İş bulmaya çalışmıyor, zaten bu konuda herhangi bir garanti veya taahhütte bulunmuyor ve asla “Yarın dışarıdasın, seni haftaya çıkaracağım, ilk duruşmada serbest bırakacağım” gibi cümleler kullanmıyor (mahkuma atıfta bulunarak). İş bulmak için vekaletnamesi olmamasına rağmen seninle tanışmak için hapishaneye asla gelmeyecek. 

Düşük ücretlerle kaliteli ve etkin ceza savunma hizmetlerinin asla sağlanamayacağını bilin. Başarılı ve iyi bir ceza avukatının talep göreceğini, çok sayıda dava olacağını ve düşük ücretler karşılığında çok çaba ve sorumluluk gerektiren bir ceza dosyasını üstlenmesinin mantıklı bir şekilde mümkün olmayacağını bilmelisiniz.

Bir ceza avukatının akrabanız, komşunuz, tanıdığınız, sempatik, arkadaş canlısı ve sadık olmanız gibi özelliklerinin dosyanızı ve özgürlüğünüzü ona kolayca teslim etmeniz için yeterli olmadığını bilmelisiniz.

Ceza avukatı arayışınızda aceleci davranmayın. Yüz yüze görüşerek, gözlemleyerek ve dinleyerek sizin için en iyi ceza avukatını seçtiğinizden emin olun. Mantığınızı ve gözlem gücünüzü asla küçümsemeyin. Bana hukuk hakkında ne bildiğimi sorma. Sorun, sorgulayın, gerekirse onlarca avukatla görüşün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir